VODNÝ KAMEŇ V PRÁČKE ČI UMÝVAČKE – AKO HO ODSTRÁNIŤ?

Na Slovensku máme vo veľkom množstvo oblastí tvrdú vodu. Môže za to hneď niekoľko faktorov – jej nesprávna úprava, jej zdroje vo vápencových pohoriach, ale aj domáce studne, ktoré sú navŕtané doslova v skale. V dnešnom článku sa pozrieme na príčiny vzniku vodného kameňa v spotrebičoch, prevenciu, ale aj jednoduché spôsoby jeho odstránenia.

ČO SPÔSOBUJE VODNÝ KAMEŇ

Za vznikom nepekného vodného kameňa, ktorý ničí naše spotrebiče, môžu rôzne látky obsiahnuté vo vode. Najčastejšie ide o pozostatky rôznych hornín a minerálov, ktoré pochádzajú priamo zo zdroja pitnej vody vo vašej oblasti. Úprava vody v mestách je často nedostatočná – v niektorých prípadoch len preženú vodu cez jednoduchý filter pevných častíc a pridajú chlór, ktorý sa postará o prípadné choroboplodné zárodky.

Úprava vody tak zostáva vo vašej réžii. V dnešnej dobe nie je finančne náročné umiestniť systém na úpravu vody priamo na hlavný prívod vody do vášho domu alebo bytu – či už bývate v paneláku a máte mestskú vodu, alebo využívate vlastnú studňu.

ZÁKLADNÁ STAROSTLIVOSŤ O UMÝVAČKU RIADU

Ak sa chcete vyhnúť problému s vodným kameňom vo vašej umývačke riadu, pravidelne do nej dopĺňajte soľ do umývačky. Hneď, ako si vaša umývačka vypýta, nanič nečakajte a dopľnte ju. Odporúčame vyberať len kvalitnú soľ. Pri takejto starostlivosti vám umývačky aj s neupravenou vodou vydrží tisícky, často až desiatky tisíc pracích cyklov bez poruchy.

 

JEDNODUCHÉ DOMÁCE RECEPTY

Ocot a kyselina citrónová sú najväčší prírodní bojovníci proti vodnému kameňu. Najčastejšie ich využijete pri odstraňovaní vodného kameňa z vodovodných batérií, skiel sprchového kúta, obkladačiek v kúpeľni, ale napríklad aj pri čistení rýchlovarnej kanvice. Pri používaní rýchlovarnej kanvice a kávovaru (ktoré majú aj odvápňovacie programy) odporúčame používanie prefiltrovanej vody, ktorú získate napríklad z jednoduchej domácej filtračnej kanvice.

 

OCTOVÝ ČISTIACI PROSTRIEDOK

Do domácnosti vám odporúčame zakúpiť tento octový čistiaci prostriedok. Pravidelné používanie zamedzuje vzniku vodného kameňa, no ocot zároveň ničí aj baktérie a plesne. Je to veľký pomocník pri čistení kúpeľní, WC alebo kuchyne.

 

ODSTRAŇOVAČ VODNÉHO KAMEŇA

Odstraňovač vodného kameňa z našej ponuky pomôže odstrániť už vzniknutý vodný kameň. Môžete ho použiť do kávovaru, práčky, umývačky riadu a ďalších spotrebičov. Ak sa vám vytvorí vodný kameň napríklad v sprchovom kúte, odstráňte vodný kameň najskôr v rýchlovarnej kanvici a horúcu tekutinu z kanvice nalejte na dlažbu, aby ste odstránili vodný kameň na dlažbe – ušetríte prípravok a vyriešite dva problémy jednou ranou. :-)

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie