POMÔŽTE VÁŠMU ORGANIZMU K DETOXIKÁCII ZÁZRAČNOU RASTLINOU - PŔHĽAVOU

Pŕhľava (Urtica dioica) sa v našich záhradách a dvoroch vyskytuje bežne, takmer vždy sa jej však snažíme zbaviť, vytrhať a vyhodiť. Je to hlavne kvôli pŕhleniu, ktorým je povestná. Pamätajte však, že kedykoľvek sa pŕhľavy zbavujete, prichádzate o nespočetné výhody tejto liečivej rastliny.

Prvá písomná zmienka o použití pŕhľavy a o jej liečivých účinkoch pochádza už z čias starovekého Ríma. Odvtedy sa už pŕhľava rozšírila do celého sveta a používa sa v medicínskej praxi hlavne kvôli obsahu veľkého množstva látok a zlúčenín, ktoré pomáhajú nášmu telu a  optimálnemu fungovaniu nášho organizmu.

Napriek tomu, že mnohé medicínske štúdie neustále dokazujú a preukazujú význam tejto rastliny, väčšinou sa zatieňujú faktom, že je to neželaný člen našich záhrad.

Pŕhľava sa od ostatných rastlín odlišuje hlavne svojimi listami. Jedná sa o trvácu bylinu, ktorej stonka rovnako ako listy sú husto porastené pŕhlivými chĺpkami (miesto dotyku s pokožkou ostáva väčšinou boľavé a zapálené). A sú to práve jej listy, ktoré sú bohaté na triesloviny, kyselinu kremičitú, silice, vitamíny, zlúčeniny železa, vápnika a draslíka. Vďaka svojmu zloženiu je využitie pŕhľavy neskutočne rozmanité.

VÝHODY PŔHĽAVY: AKO VÁM TÁTO „BURINA“ MÔŽE POMÔCŤ?

Pŕhľava obsahuje vitamín C, K a B, ďaľšie minerály, napr. vápnik, horčík a železo. Obsahuje tiež aminokyseliny a antioxidanty, ktoré pomáhajú v boji proti voľným radikálom. Medzi ďalšie výhody tejto rastliny patria nasledovné:

• Pomáha detoxikovať telo – škodlivých látok a nadbytku tekutín.  Pŕhľava je močopudná rastlina, čo znamená, že podporuje vylučovanie

• Podporuje zdravý krvný obeh a kardiovaskulárny systém – Pŕhľava obsahuje vitamín C a železo. Vitamín C zlepšuje vstrebávanie železa do tela, čo napomáha zmierňovať anémiu a vyčerpanie. Táto rastlina má tiež vysoký obsah draslíka, ktorý znižuje napätie v tepnách a cievach, znižuje riziko mŕtvice.

• Zmierňuje alergické reakcie – zatiaľčo fyzický kontakt s pŕhľavou zanecháva na pokožke alergickú reakciu, užívanie žíhľavového čaju je povestné tým, že tlmí reakciu organizmu na alergény, a to tým, že redukuje množstvo histamínu produkovaného organizmom. Pomáha tiež v prevencii pred sennou nádchou, či zápaloch nosonej sliznice.

• Zmierňuje reumatické bolesti – antioxidačné vlastnosti pŕhľavy boli preukázané aj pri zápaloch a zmierňovaní bolesti.

Ďalšie štúdie preukazujú, že pŕhľava má pozitívny vplyv na prostatu a pomáha v prevencii miernej hyperplázie prostaty.

AKO POUŽÍVAŤ PŔHĽAVU V KAŽDODENNOM ŽIVOTE?

Dobrou správou je, že v súčasnosti je už na trhu množstvo produktov vyrobených na báze žíhľavy, ktoré nám uľahčujú používať, resp. úžívať pŕhľavu rôznymi spôsobmi. Uvádzame hneď niekoľko z nich:

• Kapsule alebo tinktúra – pŕhľavové kapsuly sa bežne využívajú pri prejavoch sennej nádchy. Pŕhľavová tinktúra sa zvyčajne používa spolu s vysušenými listami, v niektorých prípadoch aj s koreňmi. Aby ste si boli istí, že aplikujete tú správnu dávku, poraďte sa so svojím lekárom.

• Extrakt -  šťava alebo extrakt z pŕhľavy sa zvyčajne používajú za účelom zmiernenia reumatických bolestí.

Vlákna z pŕhľavy sa okrem iného využívajú aj pri tkaní odevov. Počas prvej a druhej svetovej vojny sa dokonca používali ako náhrada za bavlnu, dnes je však už nahrádzaná lacnejšími materiálmi. Zaujímavosťou je, že v súčasnosti sa niektoré priemyselné odevné skupiny začínajú zamýšľať nad možnostou používať pŕhľavu ako alternatívu k iným tkaninám.

101(1)

DOPESTUJTE SI VLASTNÚ PŔHĽAVU VO VAŠEJ ZÁHRADKE

I keď to znie čudne, a mnohí ľudia sa vám budú možno smiať, vypestovať vlastnú pŕhľavu vo vašej záhradke a využívať jej benefity môže byť výborný nápad. Niekoľkí ľudia dokonca dobrovoľne pestujú pŕhľavu aby zabránili divej zveri pásť sa na ich lúkach a pastvinách. Ďalšou výhodou pri vlastnom pestovaní je aj fakt, že listy pŕhľavy tak budete môcť zberať kedykoľvek budete potrebovať. Nuž a ako na to?

• Vyberte také miesto vo vašej záhrade, kde je úrodná a vlhká pôda. Dajte však pozor na to, aby pŕhľava rástla v dostatočnej vzdialenosti od ostatných rastlín, vyhnete sa tak zásahu do ich rastu.

• Semienka pŕhľavy vysádzajte v riadkoch a zľahka ich prihrňte asi 0,5 cm zeminy. Zeminu udržiavajte vlhkú. Semienka začnú klíčiť asi po 14 dňoch.

• Nové listy pŕhľavy sú vhodné na zber približne za 80 až 90 dní. Najlepšie je zbierať listy pŕhľavy hneď v prvých týždňoch jari, keď sú ešte mladé. Pri zbere nezabudnite používať rukavice aby ste sa vyhli popŕhleniu. Na zber, ktorý môžeme opakovať niekoľkokrát ročne, vyberáme mladé, nerozkvitnuté porasty.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie