Čo spôsobuje nadmerné potenie a ako mu zabrániť?

S letnými mesiacmi, ktoré máme mnohí tak v obľube, nie sú spojené len príjemné letné dovolenky, krásne dni plné Slnka, ale niekedy aj nepríjemné potenie. Dokážete účinne zabrániť poteniu a čo spôsobuje nadmerné potenie? 

V prvom rade je dôležité spomenúť, že pot je pre ľudský organizmus zdravý a nevyhnutný. Tým, že sa potíme, sa telo vysporadúva s vysokou vonkajšou teplotou, námahou, stresom či s inými silnými emóciami. Pot zabraňuje prehriatiu nášho organizmu a je najprirodzenejším spôsobom, ako sa telo samo ochladzuje. 

Čo spôsobuje nadmerné potenie

Aj napriek tomu, že pot je pre naše telo potrebný, je jasné, že nadmerné potenie nie je nikomu príjemné. Čo ho vlastne môže spôsobiť? Významnú úlohu zohráva napríklad činnosť nervovej sústavy, priveľa stresu, náš celkový zdravotný stav aj životospráva. Nadmerné potenie môže krátkodobo spôsobiť aj príjem pikantných či veľmi horúcich jedál, kofeín, nikotín aj alkohol. Svoje zohráva aj oblečenie. V lete by sme sa mali jednoznačne obliekať do priedušných prírodných materiálov, ktoré neaktivujú potné žľazy. 

Ako si viete pomôcť, ak vás trápi nadmerné potenie? 

Dbajte na pitný režim

V lete sa snáď o ničom nehovorí tak veľmi ako práve o nevyhnutnosti dodržiavania pitného režimu. Je to logické, pri vysokých teplotách sa organizmus dehydruje, zahusťuje sa krv, čo môže mať za následok poruchy funkcie všetkých telesných orgánov. 

Ak sa chcete vyhnúť nadmernému poteniu a chcete, aby vaše telo fungovalo v lete správne, odporúča sa piť najmä čistú vodu, ovocné a bylinkové čaje alebo napríklad citronádu či iné ovocné šťavy z čerstvého ovocia bez pridaného cukru. Vyhnite sa sladeným nápojom či kupovaným džúsom. 

Pridajte do stravy potrebné minerály

Nadmerné potenie môže byť niekedy aj výsledkom nedostatku minerálov. Napríklad zinku či horčíka. Pridajte ich do stravy. Siahnuť môžete po rôznych výživových doplnkoch, alebo jednoducho stravu o tieto minerály obohatiť. Ak chcete telu dodať viac zinku, siahnite po mäse, orechoch, morských plodoch či listovej zelenine. Ak potrebujete viac horčíka, pochutnajte si na banáne, avokáde či rozličných semienkach. 

Pomôžte si pri potení prírodnými deodorantmi

Nie je žiadnou novinkou, že v bežne dostupných antiperspirantoch a deodorantoch sa nachádzajú aj parabény či hliníkové soli. Práve o ich účinkoch sa v posledných rokoch vedú rozsiahle diskusie a množstvo vedcov sa zaoberá štúdiom toho, či naozaj môžu ľudskému, predovšetkým ženskému, organizmu uškodiť. Zatiaľ nebolo preukázané, že by používanie prípravkov s týmito látkami spôsobovalo rakovinu prsníka, avšak, ak máme k dispozícii prírodné deodoranty bez týchto látok, je lepšie zvoliť tie. 

V našom e-shope nájdete širokú ponuku prírodných deodorantov pre pánov aj dámy, ktoré prekryjú nepríjemné pachy a poradia si s nadmerným potením. Deodoranty od značky Bema sa veľmi dobre znášajú aj s citlivou pokožkou a sú vhodné aj po holení. Vybrať si môžete hneď z niekoľkých vôní, ktoré isto ulahodia každému nosu. 

Tip na záver: Nezľaknite sa, ak v zložení prírodných deodorantov zbadáte zložku Potassium Alum. Nejde o hliník, ale o prírodný minerál - kamenec, ktorý vám nijako neublíži. Prírodné deodoranty boli vyvinuté tak, aby znížili riziko kožných alergií, a tak ich môžete používať denne bez akýchkoľvek obáv.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz